ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 3514271
*
nr 351 4271
Gouache
Lenght: ()
Lennart Sand, -82, Orrar, 37 x 46
Droit De Suite
Withdrawn
Auction date:
Monday Mars 7 2005
at 16:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv fågelmotiv gouache lennart sand orrar täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46
-
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
3383 WATERCOLOUR
Robert, scene from Venice. Signed, watercolour, Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:01
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58
-
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52
*
Gouache
nr 351 4271
Gouache
Lenght: ()
Lennart Sand, -82, Orrar, 37 x 46
Droit De Suite | |
---|---|
Withdrawn |
|
Auction date: |
Monday Mars 7 2005 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv fågelmotiv gouache lennart sand orrar täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27 -
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46 -
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
3383 WATERCOLOUR
Robert, scene from Venice. Signed, watercolour, Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:01 -
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58 -
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52